Eesti mehed räägivad, miks nad lapsi ei taha

Autor: Anna Teele Orav, Eesti Ekspress,  27.09.2023

Autor on teinud intervjuu seitsme mehega, kes räägivad põhjustest, miks nad lapsi ei soovi. Mis põhjendusi nad Ekspressile toovad. On kurb tendents, et tänapäeva noorte seas on levinud vaikimisi otsus lapsi mitte saada. 

Kuidas teie suhtute nendesse põhjustesse?

Virgo: “Pole mõtet inimesi juurde teha, sest tegelikult meil ei ole inimeste puudust. Isegi Eestis mitte – rahvastik on ju kasvanud siia juurde tulnute arvelt.”

Kaspar*: “Aga mul tegelikult ei ole vaja lapsi. Mul on praegu kena korter ja armastav naine. Meil on kass, sõbrad, pere ja tuttavad. Kui me tahame minna reedel Tartust Tallinna sõpradele külla või nädalavahetuseks Saksamaale, teeme seda probleemita. See vabadus on väga-väga kallis.”

Siim*: “Lihtsalt ei taha tegeleda kasvatamise, harimise, probleemide, draama, haiguste ja muu peavaluga. Terve elu pead ümber korraldama ja aastakümneid ohverdama.“

Egert* ei soovi lapsi saada maailma tulevikku puudutava ebakindluse tõttu. “Kuidas ma talle pärast seletan, et lasin tal sündida surevale planeedile? Ei tundu aus teha lapsi, keda täiskasvanuks saades on ees ootamas vaid kliimakatastroof, lagunenud või vaid ülirikkaid soosiv majandus.”

Martin* ei soovi lapsi, sest: “Kui sa ühel päeval ärkad ja tunned, et ei saa enam hakkama või ei taha vanem olla, siis pole võimalik lapse saamist “tagasi võtta”.”

Raul*: “Laps võrdub vaesus ja vaba aja täielik kadumine. Ma lihtsalt ei soovi seda oma ellu.”

Marko* ei ole mitte kunagi lähisuhtes olnud: “Ja enam ei ole huvi ka. Mu elu on kaugel normaalsest elust, see pole keskkond lapse kasvatamiseks.”