Soetasime Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliinikule Bilicare mitteinvasiivsed bilirubiini mõõtjad. 

Enne sündi on loote veres punaliblesid rohkem kui hilisemal eluperioodil, samuti on punavereliblede eluiga vastsündinud esimestel elupäevadel tavalisest mõnevõrra lühem. Pärast lapse sündi hakkavad punalibled lagunema ja verre tekib sapipigment – bilirubiin. Vastsündinu maksal tuleb taluda 2–3 korda suuremat koormust kui looteperioodil, et punaliblede lagunemisel vabanevat bilirubiiniorganismist väljutada. Asjaolu, et mõnel muidu tervel vastsündinul areneb nn füsioloogiline kollasus ja teisel mitte, on tingitud eelkõige nende maksa erinevast võimest bilirubiini väljutada.

Füsioloogilise kollasuse sümptomiks on naha muutumine kollaseks. Kollasuse kõrgpunkt on ajalistel lastel tavaliselt 3.–6. elupäeval, enneaegsetel lastel 6.–10. elupäeval. Füsioloogilise kollasuse ennetamisel on olulisel kohal vastsündinu piisav toitmine, eelistatult ema rinnapiimaga, mis kiirendab soolte tööd ja seega ka bilirubiini organismist väljaviimist.

Mittefüsioloogilist kollasust võivad põhjustada enneaegsus, vastsündinu ülemäärane kaalukadu esimestel elupäevadel, põletik (soodustab punaliblede lagunemist), liigveresus ehk polütsüteemia ja mõned haruldased haigused. Kui kollasus on tekkinud esimese elupäeva jooksul, võib selle põhjuseks olla reesuskonflikt (ehk reesussobimatus) või grupikonflikt (ehk AB0-sobimatus). Kollasuse põhjuseks võib olla ka rinnapiim ning sellest tingitud kollasust nimetatakse rinnapiimakollasuseks.

Kollasus ei ole loomulik, kui:

see ilmneb enne 24. elutundi;
see püsib ajalisel vastsündinul rohkem kui 14 päeva;
see püsib enneaegsel vastsündinul enam kui 21 päeva;
see kulgeb laineliselt;
esineb tume uriin ja hele väljaheide.

Uuringud

Kollasuse varaseks avastamiseks ning eelpool loetletud sümptomite ilmnemisel on võimalik teha naha kaudu kiirtest. Selleks kasutatakse vastavat seadet (Bilicare), millega mõõdetakse naha kollasust lapse kõrvalesta ülaosalt. Naha kaudu mõõtmine on lapsele valutu ning samas kiire. Kui mõõtmistulemused on vahemikus 200-350 µmol/L, siis tehakse lisauuringud edaspidi verest. Bilirubiini mõõtmine verest on oluline lapse seisundi hindamisel ja raviotsuste tegemisel.

Info pärineb: https://www.itk.ee/patsiendile/patsiendi-infomaterjalid/haigused/vastsundinu-kollasus